W październiku 2023 r. w ramach projektu Nature Retreats for children and teenagers – Back to the Woods finansowanego z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – prowadzonego przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe do Polski przyjechała edukatorka leśna z Norwegii – Nina Alida Nordbo, która przeprowadziła warsztaty i kąpiele leśne dla młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku. Celem tej inicjatywy było wdrożenie tego rodzaju aktywności w programie nauczania. Wybór Kotliny Kłodzkiej nie był przypadkowy, ponieważ oferuje ona wiele możliwości odwiedzenia lasów pełnych bogatej flory i fauny.

Można zapytać – co jest takiego wyjątkowego w „kąpieli” w lesie? Jak twierdzi the Norwegian Association of Therapy through Nature and Woods (Norweskie Stowarzyszenie Terapii przez Naturę i Las) – główną różnicą między spacerem a kąpielą w lesie jest tempo, dystans i skupienie, zamiast myślenia o wynikach treningu, słuchania muzyki w słuchawkach z myślą o celu, rozmawiania z towarzyszami wędrówki o przeszłości lub przyszłości, zastanawiania się nad sprawami zawodowymi, rodzinnymi itp. dosłownie poruszasz się bez celu po stosunkowo niewielkim obszarze, skupiając się na tu i teraz. Używanym narzędziem są ludzkie zmysły. Często praktyki obejmują koncentrację na wzroku, słuchu, węchu i dotyku – w połączeniu lub osobno.

Niektóre korzyści zdrowotne wynikające z kąpieli leśnych to: wzmocniony układ odpornościowy, niższy poziom stresu, lepszy nastrój, obniżony poziom lęku i depresji, zwiększona kreatywność, lepsza zdolność koncentracji, lepsza jakość snu, lepsze samopoczucie.

Jesteśmy głęboko przekonani, że wszystko to przyniesie ogromne korzyści młodym ludziom, którzy dzięki temu projektowi mieli świetną okazję do skorzystania z uzdrawiającej mocy lasu i przyrody.

—————————————————————————————————————–

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.