W sobotę 28 września ponad 430 osób wyruszyło na trasę Jubileuszowego XXX Rajdu Spadającego Liścia. Na parkingu przy MOK w Nowej Rudzie spotkało się 17 grup z różnych zakątków Ziemi Kłodzkiej oraz z Wrocławia i po krótkim przywitaniu rozpoczęło 14-kilometrową jesienną wędrówkę Wzgórzami Włodzickimi. Po drodze czekały na wszystkich różne atrakcje: wieża widokowa na G. Św. Anny, urokliwa górska wioska Bieganów, połoniny z rozległymi widokami na Sudety, mokre i mroczne lasy na podejściach, błotniste drogi, wieża widokowa na G. Wszystkich Świętych, sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej oraz turystyczne zabawy na pobliskim placu. Nie zabrakło tradycyjnego pieczenia kiełbasek w ognisku, pysznej grochówki z Bolesławowa, kilkunastu rodzajów pysznych ciast, kawy, herbaty, wody mineralnej, turystycznych wydawnictw, wśród których „królował” ekologiczny kalendarz na 2020 rok z fotografiami Krzysztofa i Janka Sapiehów. Rajd zakończył się na parkingu przy „Muszkieterach” w Słupcu.

Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli zorganizować tegoroczną imprezę. W szczególny sposób dziękuję ks. Krzysztofowi Iwaniszynowi za udostępnienie miejsca przy sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na ognisko i turystyczne zabawy. Wielkie podziękowania także należą się młodzieży skupionej w szkolnym Klubie Ekologicznym, która czuwała nad bezpieczeństwem na trasie oraz z pasją i poświęceniem przeprowadziła kilkanaście terenowych zabaw dla wszystkich uczestników rajdu. Dziękuję nauczycielom, rodzicom, absolwentom i przyjaciołom Szkoły Społecznej w Kłodzku, którzy wsparli nas swoją pomysłowością, czasem, darowiznami i wolontariatem – zarówno przed jubileuszową imprezą, w trakcie rajdu, jak i po nim. Do zobaczenia za rok! Janusz Laska