Grupa siedmiu gimnazjalistów naszej szkoły wraz z trójką nauczycieli uczestniczyła w pierwszym międzynarodowym spotkaniu w Fiumicino koło Rzymu we Włoszech. Odbyło się ono w ramach projektu ERASMUS +, który jest realizowany także w naszej szkole. Wymiana i cały projekt odbywają się pod hasłem walki przeciwko uzależnieniom od narkotyków. W tym projekcie biorą udział szkoły z Włoch, Rumunii, Grecji, Turcji i Polski. Do Fiumicino dotarliśmy w niedzielę 17.01. wieczorem, po przylocie z Pragi. W hotelu oprócz nas były zakwaterowane grupy z Turcji i Rumuni, było więc wiele okazji, aby poznać się bliżej i wymienić np. adresami mailowymi. Podczas wspólnych zajęć mogliśmy, m.in. wziąć udział w debacie z burmistrzem miasta Fiumicino poświęconej działaniom przeciwdziałającym uzależnieniom i problemowi narkomanii w krajach europejskich, stworzyć własne logo reprezentujące projekt, zrobić plakat i namalować graffiti obrazujące walkę z uzależnieniami, czy wystąpić w flashmobie prezentowanym na Placu Poppolo w Rzymie. Oprócz tego przedstawialiśmy w prezentacjach w jaki sposób, w ich krajach walczy się z niebezpiecznymi substancjami oraz co może być alternatywą dla uzależnień. Obok wielu ciekawych zajęć znalazł się czas na ćwiczenia i zabawy na włoskiej plaży, poznanie tamtejszej kuchni i kultury, zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Całe spotkanie było bardzo udane, ciekawe i zwiększyło naszą świadomość odnośnie niebezpieczeństw związanych z przyjmowaniem używek. Kolejny etap projektu już niebawem w Grecji.
Lila Bednaraska, klasa II SG