W dniach 16-22 marca uczniowie klasy drugiej liceum naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowej wymianie młodzieży organizowanej przez samorządową organizację na Cyprze, w ramach projektu Erasmus+, reprezentując tym samym polską organizację mającą biuro w Bystrzycy – Europejskie Forum Młodzieży.

W wymianie wzięło udział 5 krajów: Polska, Północna Macedonia, Grecja, Włochy oraz Cypr.

Temat przewodni projektu brzmiał: „Bet against gambling” – co oznacza dosłownie: „Zakład przeciwko hazardowi”. Jak sama nazwa wskazuje, projekt opierał się na szerzeniu wśród młodzieży wiedzy mającej na celu uświadomienie im niebezpieczeństw związanych z hazardem.

Należy oczywiście wspomnieć o tym, że w tym roku wymiana młodzieży nie wyglądała tak, jak zazwyczaj. W obecnej dobie, podporządkowanej pandemii, spotkania, zabawy, wymiany zdań i prezentacje na żywo musieliśmy zastąpić tymi „online” – a jednak, pomimo tego ograniczenia, udało nam się czerpać z projektu jak najwięcej.

Dzięki współczesnej technologii i naszej adaptacji do rzeczywistości, byliśmy w stanie z powodzeniem uczestniczyć w zajęciach, pracach grupowych i zabawach za pośrednictwem platform internetowych.

Projekt trwał siedem dni i składał się z kilkugodzinnych zajęć, które miały na celu zbudowanie w nas świadomości dotyczącej niebezpieczeństw płynących z uprawiania hazardu. Naszym zadaniem było między innymi analizowanie tych problemów, jak i zaplanowanie kampanii mającej im przeciwdziałać.

Pod koniec projektu jego uczestnicy byli w stanie nie tylko rozpoznać problem, ale także wspierać osoby nim dotknięte i dążyć do jego eliminacji.

Tegoroczna wymiana młodzieży – choć zupełnie inna niż te poprzednie – była wspaniałą okazją do poznania osób z innych krajów, zdobycia nowych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu, jak i doskonalenia języka angielskiego – a to wszystko bez wychodzenia z domu. Uważam ten projekt za niezwykle udany i mam nadzieję szybko wziąć udział w następnym.

Hanna Chmielowiec 2A SLO