Od 2 do 9 października gościlismy nie tylko w naszej szkole, ale i w naszych domach uczniów z duńskiej szkoły w Odense. Podczas tygodniowych odwiedzin były wspólne zajęcia, warsztaty, debaty i wycieczki. Poniżej – wspomnienia z kilku wspólnie spędzonych dni…

The first day with our guests

The first day of school was spent mainly getting to know each other. To do this in an interesting way ,we played a few games to help us remember our names and relax the atmosphere. The next point on the first day was to show the Danes around our school, and then to the most interesting places in Kłodzko. Then our guests went on a tour of the Kłodzko Fortress and the underground route.

Trip to Szczeliniec

The second day was already more intensive. The first class took the Danes to the Table Mountains to Szczeliniec. They also stopped at a shelter in Pasterka, and at the end they ate sausages from the fire.

Trip to Złoty Stok

On the third day, class 3b took care of the guests. They went to the gold mine in Złoty Stok and visited a mining village. The last point of the trip was the rope park – Skalisko.

Zuzanna Gałka