Zaproszenie na X Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę
28 marca 2014 r.

Drodzy Maturzyści,

bieżący rok jest czasem szczególnym ze względu na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie kanonizacja naszego wielkiego Rodaka – bł. Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia. Papież był zawsze blisko młodych ludzi i ich problemów, często się z nimi spotykał. O młodych ludziach powiedział: Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją! (22.10.1978 r.). Z polską młodzieżą spotykał się zawsze, ilekroć przybywał do ojczyzny. Pamiętne są jego spotkania na Jasnej Górze, gdzie Matce Bożej zawierzał losy swoich rodaków.

W duchowej łączności z przyszłym świętym pragniemy się spotkać na Jasnej Górze w czasie ostatnich przygotowań młodzieży maturalnej do pierwszego ważnego egzaminu. Zapraszam Was na pielgrzymkę młodzieży maturalnej diecezji świdnickiej do Jasnogórskiej Królowej Polski, która odbędzie się już po raz dziesiąty 28 marca br. (piątek). Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że pielgrzymka ta jest bardzo potrzebna Wam jako chwila wyciszenia, modlitwy i zawierzenia Waszej przyszłości Jasnogórskiej Królowej Polski. Chcemy się modlić w intencji tegorocznych maturzystów: przede wszystkim o pomyślny przebieg próby, jaka przed Wami stoi, a także o światło Ducha Świętego dla wyboru Waszej dalszej drogi życiowej zgodnie z wolą Bożą.

Papież Franciszek skierował do młodzieży słowa, które trzeba odczytać jako szczególne zadanie: Proszę was, abyście byli budowniczymi świata, byście podjęli trud na rzecz lepszego świata. Droga młodzieży, proszę was: nie patrzcie na życie „z balkonu”, zaangażujcie się w nie – Jezus nie stał na balkonie, zanurzył się w życiu – nie patrzcie na życie „z balkonu”, zanurzcie się w nim jak Jezus. (Homilia podczas czuwania z młodzieżą na Copacabana, 27.07.2013 r).

Przybądźcie chętnie z Waszymi duszpasterzami, katechetami, nauczycielami, wychowawcami i rodzicami na wspólne spotkanie z Maryją – naszą Matką i Jasnogórską Królową naszego Narodu, do której pielgrzymują Polacy w ważnych chwilach swojego życia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 Eucharystią w kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie wysłuchamy konferencji w auli Ojca Kordeckiego. Po Eucharystii będzie miał miejsce uroczysty akt zawierzenia maturzystów Matce Bożej. Spotkanie zakończymy podążaniem Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. W sposób szczególny zachęcam Was do pełnego uczestnictwa w Eucharystii przez przyjęcie Komunii św. w intencjach, jakie nosicie w sercach – w miarę możliwości skorzystajcie z sakramentu pokuty i pojednania w Waszych parafiach, by przyjąć Chrystusa do swojego serca i z Nim iść przez życie.

Na trud Waszego pielgrzymowania z serca wszystkim błogosławię

Wasz Pasterz

+Ignacy Dec
Biskup Świdnicki