09.09. klasa 7 SSP wyruszyła do Srebrnej Góry na ścieżkę przyrodniczą „Zębata”. Na Przełęczy Srebrnej powitała nas burza, więc godzinkę „przeczekaliśmy” w gościnnym schronisku turystycznym „Hubertus”, wymyślając legendy o powstaniu zwiedzanej miejscowości. A potem widokowa trasa wokół fortu Ostróg, naszpikowana wiedzą przyrodniczą i matematyczną (och ten Tales z Miletu!).
10.09. klasa 5 SSP wybrała się do Barda Śląskiego, by poznać okoliczne łęgi i grądy, rzekę, osuwiska, szczyty, kaplicę górską, Drogę Krzyżową, urwisko z krzyżem, ruiny zamku, wąwozy i inne atrakcje. Najwięcej czasu zajęło piątalom samodzielne zmierzenie i obliczenie średniej prędkości rzeki.
12.09. klasa 4 SSP pokonała trasę z Wojciechowic przez Przełęcz Łaszczową i Wysoką Drogę do Kłodzka, poznając prawie trzydzieści gatunków drzew i krzewów oraz kilkanaście napotkanych krajobrazów. Pierwszy raz w życiu czwartale posługiwali się też kompasami i wyznaczali azymut w terenie.
18.09. klasa 1B SLO pojechała na lekcję geografii w Góry Złote. Trasa z Przełęczy Lądeckiej na Borówkową nie była długa. Na szczycie w trzech podgrupach przez kilka godzin wykonywaliśmy pomiary potrzebne do skonstruowania map terenowych w ramach projektu „Borówkowa mapa”. Ciąg dalszy za tydzień.
20.09. klasa 6 SSP miała lekcję geografii w Masywie Śnieżnika. Trasa wiodła z Jodłowa przez Przełęcz pod Puchaczem, Puchacz, Trójmorski Wierch, Źródła Nysy Kłodzkiej do Jodłowa. Oprócz wiadomości przyrodniczych wszystkich nas mile zaskoczyła olbrzymia ilość jagód, które z apetytem pałaszowaliśmy prosto z krzaczka.
W kolejnych tygodniach czekają nas kolejne terenowe zajęcia – oby dopisała pogoda.
JL