21 września klasa 3 liceum wraz z panią Joanną Bałchan pojechała na interaktywną lekcję o banknotach i historii pieniędzy do muzeum w Dusznikach-Zdroju.

Na miejscu powitał nas pan przewodnik, który z pasją i wielkim zainteresowaniem opowiadał historię polskiej waluty. Dowiedzieliśmy się m. in., że Maria Skłodowska-Curie była jedyną Polką, której wizerunek pojawiał się przez pewien czas na polskich banknotach. Mieliśmy także okazję przetestować maszyny sprawdzające prawdziwość banknotów. Pod mikroskopem oglądaliśmy dokładnie banknot i analizowaliśmy jego zawartość – to, co było na nim umieszczone. Odbył się również pokaz maszyn z wykorzystaniem papieru na wiele sposobów. Nie zabrakło także quizu podsumowującego nasze spotkanie oraz zdobytą wiedzę o banknotach.

Na zakończenie udaliśmy się na wystawę związaną z zarazami, która opanowały świat. Była to dla nas ciekawa i pouczająca lekcja. Tego dnia dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o historii polskiej waluty i dowiedzieliśmy się, jak w praktyce „zbadać” banknoty. Bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy zadowoleni do szkoły.

Aleksandra Łabędź