Dzisiaj w naszej szkole mieliśmy okazję spotkać się z panią Sylwią Winnik – autorką książki „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet.” Początkowo autorka opowiadała nam o tym, dlaczego zainteresowała się taką tematyką i pisarstwem w ogóle. Następnie przedstawiała historie poszczególnych osób uwięzionych w obozie zagłady Auschwitz, a z którymi przeprowadziła rozmowy, będące materiałem jej reportażu. Cała sala słuchała z zaciekawieniem i ogromną powagą, gdyż to opowieści bardzo trudne, głęboko poruszające. Tym bardziej dla nas, osób, które żyją w dobrobycie i nigdy nie zaznały głodu. Niektórym z nas w pewnym momencie zaczęły łzy napływać do oczu, tak to były nieludzkie sytuacje i tak trudno wyobrazić sobie psychiczny i fizyczny ból więźniarek – rozmówczyń pani Sylwii. Dzięki spotkaniu z autorką można sobie było w pełni uświadomić, jak okrutnymi miejscami były obozy, jakich okrucieństw dopuszczali się oprawcy i jedyne co liczyło się dla więźniów to przetrwanie. Mimo takiej rzeczywistości ludzie byli w stanie sobie pomagać, co wydaje mi się niezwykłe. Więcej opowieści, historii i wniosków można poznać czytając całą książkę.

Lila Alarae

 

PS Warto dodać, że powstał pomysł, który koordynuje Natalia Wolska z klasy III SLO, żeby zapisać argumenty, które wspólnie zbierzemy i wyślemy jako petycję do MEN, by „Dziewczęta z Auschwitz” stały się lekturą szkolną. Prosimy o sugestie. Z kolei Mikołaj Pluta z klasy III SG zapisuje osoby chętne do kupna książki z autografem autorki.
Pani Sylwia obiecała kolejne wizyty w Społecznej.