Na najbliższą sobotę planujemy wyjście w teren. Otóż w środę Rafał i Łukasz należący do Skautów Europy opowiedzieli nam o tym, co to za organizacja, a teraz zaprosili chętnych do wspólnego wypadu. Będzie on trwał od 9.00 do 16.00, a zapisy przyjmuje i informacji udziela p. Mietek Kowalcze. Krzysztof Fitzerman z klasy piątej współpracuje ze skautami. Oto jak opisał swój wyjazd z nimi.

Wyjazd Skautów Europy
Chciałbym opowiedzieć wam moją przygodę, która przydarzyła mi się na obozie skautów. Najpierw opowiem wam kim są Skauci Europy. Skauci Europy to ruch jednoczący różnych ludzi z różnych krajów Europy, mający te same oznaczenia, prawo, mundury i teksty podstawowe. Ruch skautingu katolickiego stworzony został w Belgii. W Polsce ruch ten czerpie z przed wojennego harcerstwa polskiego.
Skauci Europy dziela się na trzy gałęzie:
– wilczki (8-12 lat)
– harcerki i harcerze (12-17 lat)
– przewodniczki i wędrowcy (powyżej 17 lat)
Był pochmurny zimny dzień, razem z moim zastępowym Łukaszem i kolegami z zastępu Sowa pojechaliśmy pociągiem do Rząsin. Na miejsce dotarliśmy o 22:30. Nocowaliśmy w szkole, gdzie na podłodze rozłożyliśmy nasze karimaty i śpiwory. Kolację musieliśmy przygotować sobie sami. Zresztą wszystkie posiłki przygotowywaliśmy samodzielnie.
Zasnęliśmy bardzo późno i spaliśmy w najlepsze, gdy nagle o pierwszej w nocy musieliśmy wstać, ubrać się ciepło i wyjść na zewnątrz. Było ciemno i zimno, a my dostaliśmy zadanie: odszukać. Na drugi dzień wędrowaliśmy po górach. W trakcie wędrówki w lesie przygotowaliśmy sobie obiad na ognisku. Byłem odpowiedzialny za rozpalenie ogniska. Zadanie było trudne i wymagało ode mnie cierpliwości. Wieczorem były gry i zabawy. Każdego dnia rano wstawaliśmy o godzinie 6:00. Dzień zaczynał się rozgrzewką i ćwiczeniami. Później przygotowywaliśmy śniadanie. Trzeci dzień był dla mnie ekscytujący, tego dnia miałem złożyć przysięgę wierności. Po złożeniu przyrzeczenia dostałem zieloną chustkę harcerską. Cieszę się, że zostałem skautem i wytrzymałem trudy pierwszego obozu Skautów Europy.
Krzysztof Fitzerman, kl. V
Więcej o Skautach Europy znajdziesz na stronie: www.skauci-europy.pl
Cały tekst Krzysztofa w najbliższej „Pace”.