Zielona szkoła klasy 3 gimnazjum miała miejsce w Niemczech, we Freibergu, bardzo przytulnym mieście, w którym niegdyś studiowała Pani Ewa Rychel i która wraz z Panią Agnieszką Ryszką zorganizowała nam wspaniały wyjazd. Naszym głównym zadaniem było podszkolenie znajomości języka niemieckiego, co dzięki licznym, codziennym aktywnościom językowym całkiem nieźle nam się udało. Pierwszego dnia po przyjeździe mieliśmy chwilę, by się rozgościć, po czym poszliśmy przejść się po mieście i na obiad do restauracji, na słusznie zachwalany przez Panią Ewę kebab. Po pysznym posiłku przeszliśmy się po osiedlu akademickim, gdzie pograliśmy trochę w piłkę i pobawiliśmy się w chowanego. Następny dzień był bardzo słoneczny, więc poszliśmy na basen, gdzie świetnie się bawiliśmy, porządnie wypoczęliśmy, a niektórzy nawet się trochę spiekli, czego skutki odczuwali przez parę kolejnych dni. Środę rozpoczęliśmy spacerem do parku z mini zoo, gdzie spotkaliśmy dziennikarza, który stwierdził, że zrobi o nas artykuł do lokalnej gazety. Kolejną atrakcją była wizyta w jednej z najstarszych kopalni cynku, gdzie zjechaliśmy 150m pod ziemię, by ją zwiedzić. Niestety czwartek był już naszym ostatnim dniem we Freibergu, więc jako „prawdziwe gwiazdy” poszliśmy kupić parę gazet z publikacją o nas. Później obejrzeliśmy niesamowitą, liczącą 3 500 okazów, kolekcję minerałów, kamieni szlachetnych i meteorów w muzeum Terramineralia. Weszliśmy też na wieżę katedry, by zobaczyć centrum miasta z góry. W piątek wracaliśmy do domu, lecz po drodze zwiedziliśmy jeszcze kawałek pięknego Drezna. Pani przewodnik w interesujący sposób pokazała nam najwartościowsze miejsca warte obejrzenia. Obowiązkowo zwiedziliśmy także Zwinger, gdzie mogliśmy zobaczyć niesamowite obrazy znanych malarzy oraz ekspozycję ślicznej, detalicznej porcelany. W miłej atmosferze szczęśliwie wróciliśmy do domu. Wyjazd był bardzo udany.