W sobotę 14 marca odbyły się we Wrocławiu eliminacje regionalne międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Brało w nich udział 5 drużyn ze Szkoły Społecznej w Kłodzku, aż 3 przeszły do ogólnopolskiego finału w Gdańsku. Jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w nasza szkoła jest mała.
Każda z drużyn przez ostatnie miesiące tworzyła swoje przedstawienie, które rozwiązywało 1 z 5 problemów, które są skrótowym scenariuszem. Wszystkie elementy przedstawienia muszą być wykonane przez drużynę. Przedstawienia muszą się zmieścić w 8 minutach razem ze wniesieniem scenografii. Każdy odyseusz po swojej prezentacji dostaje medal, ponieważ na Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą. Sędziowie po przedstawieniu rozmawiają z uczestnikami o elementach scenografii i o pomysłach, jakie zostały zrealizowane. Drużyny z Kłodzka prezentowały realizacje tematów „Gra z puszką Pandory” (dwie grupy wiekowe), „Jak w starym kinie”, „Przejściowe problemy techniczne” oraz „Pociąg do wyzwań” Trenerkami drużyn są panie: Agnieszka Ryszka, Agnieszka Metych i Ewa Kornaszewska ze wsparciem pani Ewy Rychel.
Oprócz przedstawienia na eliminacjach drużyna musi wykonać zadanie spontaniczne, jego rodzaj zależy od problemu, jaki drużyna wybrała, może on być manualny, słowny lub manualno-słowny. Przed zadaniem spontanicznym każda drużyna idzie do pokoju zabaw, gdzie może się odstresować, wyluzować i pobudzić swoją kreatywność. Za to zadanie otrzymuje się punkty, które wpływają na to, czy drużyna przejdzie do Finału Ogólnopolskiego.
Po zebraniu wszystkich wyników wieczorem po całym dniu występów odbywa się gala ogłoszenia wyników. Sama gala jest bardzo emocjonująca i głośna, jeszcze przed ogłoszeniem wyników pokazywane są zdjęcia z całego dnia, gdzie przez cały rok był Omar, który jest maskotką Odysei Umysłu. Przyznawane są też nagrody fair-play.
Finał Ogólnopolski odbędzie się 28 i 29 marca w gdańskiej filharmonii, zostaną tam wyłonione drużyny, które pojadę na Finały Światowe Odysei Umysły do Michigan (USA) lub na EuroFestival czyli europejski finał Odysei Umysłu, który odbędzie się w Czelabińsku w Rosji.

Lila Bednarska, I SG

Więcej informacji o konkursie na stronie http://odyseja.org/