Loading...

Odyseja Umysłu

Odyseja Umysłu

I
Odyseja Umysłu jest międzynarodowym programem o charakterze konkursu, mającym na celu rozwój zdolności twórczych, które posiada każdy człowiek. Inspiruje rozwój kreatywnego i krytycznego myślenia, zachęcając do rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na bardzo wiele sposobów. Uczestnicy programu samodzielnie analizują zadanie i definiują jego sedno, wymyślają potencjalne możliwości, a następnie decydują o tym, jak połączyć w skuteczne rozwiązanie to, co w ich pomysłach najlepsze. Pracując w grupach uczestnicy Odysei Umysłu mogą inspirować się wzajemnie, uczyć się od siebie i polegać na sobie nawzajem. Współdziałanie w grupie uczy dzieci i młodzież szacunku dla odmiennych osobowości, pomysłów i poglądów.

II
Odyseusze pracują w drużynie, która może liczyć 5-7 osób. Opiekę nad zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciom własnych pomysłów.

III
Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują, jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację, którą w lutym/marcu przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – zadaniem – niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

IV
Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego zwycięzcy mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

V
Odyseja Umysłu obecna jest w Polsce od ponad 25 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie kilkanaście tysięcy polskich Odyseuszy.

Podsumowanie
W naszej szkole projektem Odyseja Umysłu pracujemy od 9 lat. W tym czasie wyszkoliło się 7 trenerów i pracowało 8 drużyn. Osiągaliśmy różne wyniki, lecz ostatnimi czasy nasze drużyny zajmowały, w Polsce, miejsca w pierwszej dziesiątce. W tym roku 2016/2017 jedna z drużyn zajęła 2 miejsce w Polsce i otrzymała prawo reprezentowania Polski podczas Światowych Finałów Odysei Umysłu w USA, w East Lansing, Michigan, gdzie zajęła 7 miejsce na świecie.

Agnieszka Ryszka

Film z finałowego występu: https://www.youtube.com/watch?v=v2qT9S18cgg&t=202s

2019-11-03T16:43:40+01:0014 czerwca 2017|Możliwość komentowania Odyseja Umysłu została wyłączona

Odyseja Umysłu

W sobotę 14 marca odbyły się we Wrocławiu eliminacje regionalne międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Brało w nich udział 5 drużyn ze Szkoły Społecznej w Kłodzku, aż 3 przeszły do ogólnopolskiego finału w Gdańsku. Jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w nasza szkoła jest mała.
Każda z drużyn przez ostatnie miesiące tworzyła swoje przedstawienie, które rozwiązywało 1 z 5 problemów, które są skrótowym scenariuszem. Wszystkie elementy przedstawienia muszą być wykonane przez drużynę. Przedstawienia muszą się zmieścić w 8 minutach razem ze wniesieniem scenografii. Każdy odyseusz po swojej prezentacji dostaje medal, ponieważ na Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą. Sędziowie po przedstawieniu rozmawiają z uczestnikami o elementach scenografii i o pomysłach, jakie zostały zrealizowane. Drużyny z Kłodzka prezentowały realizacje tematów „Gra z puszką Pandory” (dwie grupy wiekowe), „Jak w starym kinie”, „Przejściowe problemy techniczne” oraz „Pociąg do wyzwań” Trenerkami drużyn są panie: Agnieszka Ryszka, Agnieszka Metych i Ewa Kornaszewska ze wsparciem pani Ewy Rychel.
Oprócz przedstawienia na eliminacjach drużyna musi wykonać zadanie spontaniczne, jego rodzaj zależy od problemu, jaki drużyna wybrała, może on być manualny, słowny lub manualno-słowny. Przed zadaniem spontanicznym każda drużyna idzie do pokoju zabaw, gdzie może się odstresować, wyluzować i pobudzić swoją kreatywność. Za to zadanie otrzymuje się punkty, które wpływają na to, czy drużyna przejdzie do Finału Ogólnopolskiego.
Po zebraniu wszystkich wyników wieczorem po całym dniu występów odbywa się gala ogłoszenia wyników. Sama gala jest bardzo emocjonująca i głośna, jeszcze przed ogłoszeniem wyników pokazywane są zdjęcia z całego dnia, gdzie przez cały rok był Omar, który jest maskotką Odysei Umysłu. Przyznawane są też nagrody fair-play.
Finał Ogólnopolski odbędzie się 28 i 29 marca w gdańskiej filharmonii, zostaną tam wyłonione drużyny, które pojadę na Finały Światowe Odysei Umysły do Michigan (USA) lub na EuroFestival czyli europejski finał Odysei Umysłu, który odbędzie się w Czelabińsku w Rosji.

Lila Bednarska, I SG

Więcej informacji o konkursie na stronie http://odyseja.org/

2015-03-19T08:26:40+01:0019 marca 2015|Bez kategorii|Możliwość komentowania Odyseja Umysłu została wyłączona
Przejdź do góry