20.11.2022 rozpoczęły się działania związane z projektem przygotowanym przez EFM (Europejskie Forum Młodzieży). W hotelu, znajdującym się w miejscowości Marianówka, spotkały się kilkuosobowe grupy z sześciu krajów (Polska, Kosowo, Armenia, Gruzja, Włochy, Portugalia). Razem z podopiecznymi programu Erasmus Plus w wydarzeniu brali udział również wolontariusze z całego świata, np. z Hiszpanii Brazylii, Francji, Chorwacji, a także Holandii. Wiodącym tematem spotkań i działań była dystopijność, czyli czarna wizja przyszłości, przeciwieństwo utopii.

Młodzież brała udział w wielu tzw. zabawach energetyzujących, które miały za zadanie (jak sama nazwa wskazuje) pobudzić organizm. Kreatywność organizatorów zaskoczyła większość uczestników programu, chętnie brali udział w zabawach, ale także w wyzwaniach rzucanych przez prowadzących.

Zajęcia zaczynały się codziennie o godzinie 9:30, poprzedzone były śniadaniem, trwały często do późnych godzin nocnych, ale młodzież wykazywała ciągłe zainteresowanie działaniami, a w czasie przerw integrowała się poprzez śpiewanie lub rozmowy w języku angielskim, czyli podstawowym języku międzynarodowej komunikacji. Organizatorzy zadbali o wyżywienie, zadania (które motywowały młodych ludzi do myślenia, kształcenia się i doskonalenia języka oraz rozwijania go na wielu płaszczyznach komunikacji), a także o rozrywkę i odpoczynek.
Uczestnicy odwiedzili dwa niedaleko położone od siebie miasta – Bystrzycę Kłodzką oraz Kłodzko, gdzie komunikowali się z przechodniami w języku angielskim, przeprowadzali ankiety, a także poznawali historię oraz ciekawostki na temat tych miejsc.

Europejskie Forum Młodzieży zorganizowało wspaniale przedsięwzięcie, które pomogło młodzieży nawiązać nowe znajomości, ukształtować język, a także rozwinąć ich kreatywność i umiejętność funkcjonowania w wielokulturowej społeczności. Liczymy na więcej takich projektów! :))