Dziś na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy 4 SSP uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Poniżej – trzy relacje z tego wydarzenia ?

Krzysztof Rojek, klasa 4 SSP:

Dzisiejsza lekcja była inna niż zwykle. Spotkaliśmy się online z panem policjantem z Komendy Powiatowej w Klodzku, który opowiadał nam o niebezpieczenstwach czyhających na nas w sieci. Ponieważ spędzamy teraz bardzo dużo czasu przy komputerze (i to bez rodziców), musimy uważać na to, co robimy. Omówiliśmy również zasady bezpieczeństwa, które przydadzą nam się w czasie ferii zimowych. Razem z koleżankami i kolegami dopytywalismy naszego gościa, jak bezpiecznie powitać Nowy 2021 Rok. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Myślę, że po dzisiejszej lekcji wszyscy będziemy stosować omówione zasady. Na zakończenie złożyliśmy sobie życzenia „zdrowych i bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia”.

Julia Kafel, klasa 4 SSP:

Dzisiaj umówiliśmy się na spotkanie z panem policjantem na godzinę 9:45 na trzeciej lekcji. Najpierw pani na Teamsie rozpoczęła spotkanie o 9:40, żebyśmy mogli szybciej się dołączyć i się nie spóźnić. Pan policjant pacował na dwóch komputerach, z dwoma klasami. Później pan policjant udostępnił ekran, na którym był pokaz slajdów, jak spędzić bezpiecznie ferie 2021. Rozmawialiśmy o różnych rzeczach, na przykład jak iść ubranym na sanki. Pan policjant pokazał ilustrację, na której były opisane zasady bezpieczeństwa związane z Covid-19. Kiedy zostało nam jeszcze trochę czasu, zadawaliśmy pytania. Gdy czas się skończył -podziękowaliśmy panu policjantowi za spotkanie.

Leon Balawajder, klasa 4 SSP:

Dziś na lekcji zawitał do nas pan policjant. Opowiadał o bezpieczeństwie podczas ferii, przede wszystkim, jak i gdzie jeździć na sankach. Otóż na sankach należy jeździć daleko od dróg, po których jeżdżą samochody, nie można przyczepiać sanek do samochodów osobowych i innych pojazdów tego typu, np. ciężarówek – chyba, że jest to kulig, ciągnięty przez konia lub konie, zorganizowany pod opieką osoby dorosłej i w bezpiecznym miejscu. Policjant mówił też o cyberprzemocy, czyli np. o publikacji w intrenecie zdjęć, których osoby znajdujące się na nich nie chciałyby tego robić, czy pisaniu obraźliwych komentarzy lub przezywaniu innych. Wiedziałem już, że takich rzeczy nie można robić, bo to przestępstwo i można mieć przez to problemy. Należy tez chować klucz do domu lub mieszkania, najlepiej pod ubraniem i nigdy nie nosić go w dłoni lub w innym miejscu, z którego mógłby wypaść. Rozmawialiśmy też o tym, by nie ufać obcym ludziom, np. wsiadać do samochodów, nawet gdy to sąsiad, którego znasz i lubisz, bo może udawać, że jest dobry. Należy też ciepło się ubierać, ponieważ można się przeziębić, nie należy bawić się na śliskich chodnikach, bo można się przewrócić i złamać sobie nogę lub powybijać zęby.

Ja zapytałem się Pana policjanta o to, co można robić podczas tegorocznego Sylwestra, a dokładniej, gdzie i w jakich godzinach można puszczać fajerwerki. Okazało się, że w tym roku fajerwerki można puszczać w swoim prywatnym ogródku o każdej porze, a na terenie ogólnodostępnym, np. boisku do godziny 19.00, bo potem, aż do 6.00 rano nie można wychodzić z domu. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające, choć większość rzeczy już wiedziałem. Warto dodać, iż spotkanie było podwójne, Pan prowadził zajęcia z naszą klasą i jednocześnie z klasą 1 z innej szkoły.