Kraków 2012
W dniach 28.05-01.06. przebywaliśmy wraz z I SG, p. Dyrektor i naszą wychowawczynią w Krakowie.
Trasa obejmowała:
– Oświęcim
– Kościół Mariacki
– Wawel
– Kazimierz – dzielnicę źydowską
– Park Ojcowski
Pierwszego dnia odwiedziliśmy w drodze do Krakowa – Oświęcim. Miejsce, które wywarło na każdym ogromne współczucie. W dużym skupieniu słuchaliśmy przez słuchawki przewodniczki. Udaliśmy się także do Birkenau, tzw. II Oświęcimia. Miejsca, w którym zobaczyliśmy jak żyły kobiety. Po zwiedzeniu obozu udaliśmy się do autobusu, aby dojechać do miejsca pobytu. Hotel był bardzo ładny. Czekała na nas pyszna kolacja, zakwaterowaliśmy się
i położyliśmy się zmęczeni spać. Rano czekało na nas śniadanie, po którym udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Pogoda była wspaniała, słońce, lekki wiatr, lepiej nie można było sobie wymarzyć. Po 3 godzinach chodzenia i zwiedzania Wawelu, Rynku, Kościoła Mariackiego, dostaliśmy od naszych wspaniałych nauczycielek czas wolny, który każdy oczywiście wykorzystał odpowiednio, zazwyczaj, dziewczyny na zakupach, a chłopaki
w KFC. W drodze powrotnej zajechaliśmy do sklepu spożywczego, aby zrobić zakupy słodyczy na wieczór. W hotelu czekała na nas obiadokolacja. Po zjedzeniu spotkaliśmy się wraz z nauczycielkami w sali bankietowej. Dostaliśmy zadanie, które polegało na upodobnieniu się do maszkaronów. Pomysły były zróżnicowane, a efekty widać na zdjęciach, które wkrótce zawisną na szkolnym korytarzu. Była przy tym świetna zabawa i dużo śmiechu.
Środa, wyjazd do Wieliczki. Zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Krótko mówiąc- miejsce robi wrażenie. Po zwiedzeniu, udaliśmy się do Krakowa, gdzie mieliśmy czas wolny. Po zjedzeniu posiłku sławna już po wycieczce – Karolina Żbik – zorganizowała dyskotekę. Na której zdecydowanie I SG pokazała jak się bawi. Wymęczeni o 23 poszliśmy spać.
Czwartek zanosił się na ciężki dzień. Czekała na nas długa droga pieszo do Parku Ojcowskiego. Po zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy. W drodze słuchaliśmy muzyki, rozmawialiśmy i podziwialiśmy piękno przyrody. Gdy dotarliśmy, wspięliśmy się na górę,
w której znajdowała się jaskinia. Przewodniczka opowiedziała nam historię,
a także pokazała, jakie pająki żyją w tej jaskini. Zmęczeni ruszyliśmy w dalszą drogę. W drodze zobaczyliśmy także „Maczugę Herkulesa” i dowiedzieliśmy się trochę historii o niej. Po zjedzeniu kolacji czekało na nas kolejne zadanie.
A mianowicie inscenizacja krakowskich legend. Ku naszemu zaskoczeniu wypadliśmy bardzo dobrze. A dla każdego dostarczyliśmy dużej dawki śmiechu.
Piątek, ostatni dzień. Po zjedzeniu śniadania oddaliśmy pokoje i ruszyliśmy do Krakowa. Kolejnym etapem był Kazimierz, który jest miejscem niezwykłe bogatym kulturowo. Zwiedziliśmy synagogi, kościoły oraz różne uliczki. Po 2h zwiedzania dotarliśmy na Rynek Krakowa, w którym mieliśmy czas wolny.
O 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kłodzka. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.
Agnieszka Wolańska, klasa III SG