Uczniowie klasy 1 SLO od października poznawali Kosmos. Finałem tego projektu – a właściwie „półfinałem”, bo prawdziwy finał będzie możliwy dopiero po powrocie ze zdalnego nauczania do szkół – było napisanie eseju na przewrotnie zadany temat: Co zadziwia mnie w Kosmosie? Oto kilka fragmentów z esejów 1 SLO.

Co zadziwia mnie w Kosmosie? Chyba wszystko. Ogrom, tajemniczość, majestat.
Igor Augun

Kosmos to niezwykle ciekawe miejsce, pełne zadziwiających zjawisk oraz nierozwiązanych zagadek. Przestrzeń, która sprawia, że w mojej głowie pojawia się wiele nurtujących pytań. Jego ogrom jest przerażający, a zarazem wzbudza moją ciekawość. Co kryje się w nieznanych dla ludzi galaktykach? Jak wiele niewyobrażalnych rzeczy wszechświat ma nam do zaoferowania?
Zuzanna Gałka

Kosmos jest to nieskończona przestrzeń, w której znajduje się wiele obiektów. Są to np. galaktyki. Jedną z nich jest Droga Mleczna, w której znajduje się Układ Słoneczny, a co za tym idzie, nasza planeta Ziemia.
Jedną z rzeczy, która mnie w Kosmosie zadziwia i jednocześnie przeraża, jest to, że jest on nieskończony. Mój mózg (i myślę, że innych ludzi też) nie potrafi pojąć, że coś może być nieskończone. Kiedy mówię o Kosmosie, od razu wyobrażam sobie jakiś kształt, bo tylko tak potrafię go pojąć.
Bardzo mnie zastanawia, czy we wszechświecie jest jeszcze jakieś życie oprócz życia na Ziemi. Niektórzy ludzie mówią, że poza Ziemią, nigdzie nie ma żadnego życia. Inni natomiast mówią, że jest. Jednak nie ma wielu dowodów na potwierdzenie czy obalenie którejś z tych hipotez.
Julia Błaszkiewicz

Zadziwiające jest to, jaki kosmos ma wpływ na kulturę i religię naszej populacji. Myślę, że nawet jakbyśmy spędzili ogrom godzin, bardzo ciężko znaleźć by nam było społeczeństwo bądź wyznawców, dla których kosmos nie ma żadnego znaczenia. W chrześcijaństwie na przykład, ważną rolę odegrała Gwiazda Betlejemska, która według Biblii doprowadziła aż ze wschodu Mędrców do Betlejem – miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.
Julia Kaczmarczyk

W kosmosie najbardziej imponujące jest to, że zawsze jest tu coś do odkrycia. Możemy poświęcić setki, a nawet tysiące lat na zgłębienie tajników małego kawałeczka wszechświata, a zaraz dowiadujemy się, że coś jest dalej, że można odkryć coś więcej, że można zdobyć jeszcze większą wiedzę. Kosmos niezależnie od tego kiedy żyjemy, kim jesteśmy i gdzie żyjemy, choć raz w życiu wprawi nas w zachwyt. Może być on chwilowy, potrwać 5 minut i się skończyć, ale może on ewoluować, sprawić, że będziemy interesować się nim coraz bardziej.
Martyna Majka

Kosmos jest pełen tajemnic. Pierwszą dla mnie niezrozumiałą rzeczą jest hipoteza powstania kosmosu, mianowicie hipoteza Wielkiego Wybuchu. Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa jest takie: co wybuchło i dlaczego? Czy wybuchła pierwsza planeta, czy może jakaś nicość, a może kolizja dwóch galaktyk spowodowała wybuch?
Karol Bętkowski

Wszechświat wyobrażam sobie jako ciemną przestrzeń, pełną gwiazd, planet, ogromnej ciszy, jako coś niesamowicie pięknego, ale zarazem strasznego. Zawsze przerażała mnie myśl, że być może gdzieś w oddali żyją jakieś inne ludności czy potwory.
Zosia Wierszałowicz

Na temat budowy i powstania Kosmosu jest wiele teorii. Jedni mówią, że był Wielki Wybuch, inni że wszystko stworzył Bóg. Oczywiście teorii może być tyle ilu jest ludzi na Ziemi, ale jak jest naprawdę? Sam zadawałem sobie wiele razy to pytanie i doszedłem do wniosku, że chyba nikt nie jest w stanie poznać prawdy na ten temat.
Co zadziwia mnie w Kosmosie? Kosmos to dla mnie ogromne, nieodkryte i nie zbadane przestrzenie, które skrywają niejedną tajemnicę. Nauka o Kosmosie cały czas się rozwija ale fascynujące jest to, że wszystko czego teraz się uczymy i co teoretycznie już wiemy, może okazać się wkrótce totalną bzdurą.
Miłosz Samuel